Ząbkowanie przeważnie przebiega z bolesnością dziąseł. W tym czasie najlepiej zainwestować w dobre gryzaki, bezpieczne leki przeciwbólowo-przeciwzapalne oraz smaczne i zdrowe gryzako-przekąski.

podczas-ząbkowania

Bolesna opuchlizna, gorączka, biegunki – to niektóre z dokuczliwych objawów sygnalizujących, że nadchodzi ząbkowanie. Przeważnie w tym czasie dzieci staja się bardziej marudne, płaczliwe, nie mają humoru. Mogą nie chcieć się bawić, nie mają apetytu i  nie chcą nic jeść. Wszystko to jest zrozumiałe. Obrzmiałe dziąsła sprawiają ogromny ból i każdy dotyk jest nieprzyjemny. Dlatego należy się dobrze przygotować na ten okres i zaopatrzyć:

•    w różne gryzaki (miękkie, twarde, w zależności od preferencji dziecka)

Niektóre dzieci wolą miękkie kauczukowe gryzaki, które ładnie pachną (np. żyrafa Sophie), inne wolą drewniane lub plastikowe. Kolor też ma znaczenie – dla młodszych dzieci lepsze są bezbarwne lub delikatnie barwione, dla starszych kolorowe. Czasami wybór gryzaka zależy u dziecka również od tego, który ząb aktualnie się wyrzyna.

•    leki bezpieczne dla małych dzieci

Najlepiej wybierać lekarstwa, które można podawać nawet najmniejszym dzieciom z pewnością, że nie wywołują skutków ubocznych. Nie warto podawać silnych lekarstw, jeśli nie ma takiej potrzeby (np. wysoka gorączka powyżej 38,5 stopnia Celsjusza to wskazanie do podania leku, niższa niekoniecznie wymaga podania leków). Lepiej zainwestować w preparaty, które mają naturalny, bezpieczny skład i które działają nie tylko przeciwbólowo, lecz także przeciwzapalnie, co jest bardzo ważne, gdy ząbkowanie jest bolesne i dziąsła są poranione (np. lek Camilia o potrójnym działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwbiegunkowym).

•    zdrowe przekąski, tzw. naturalne gryzaki

Gdy maluszek odmawia jedzenia, bo go bolą dziąsła, nie zmusimy go do spożycia posiłku. Poza tym lepiej nigdy nie zmuszać dziecka do jedzenia, aby nie zaczęło kojarzyć jedzenia z obowiązkiem, lepiej niech pozostanie to dla niego przyjemność i przygoda. Także w trakcie ząbkowania powinniśmy dostosować konsystencję menu do potrzeb malucha. Jeśli jednaj odmawia spożywania czegokolwiek, najlepiej upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i proponować mu gryzako-przekąski. Czyli jedzenie, które spełni swoją rolę gryzaka (da ulgę dziąsłom), a jednocześnie będzie smaczne i pożywne.

Ząbkowanie i jadalne gryzaki

Nie musi to być nic wyszukanego – najlepsze są zwykłe owoce i warzywa lekko schłodzone. Świetnie w roli gryzaków sprawdzają się:
•    zielone ogórki
•    marchewka
•    jabłko
•    banan

Mogą to być jednak inne warzywa lub owoce, które będą ciekawie wyglądać, smakować i będą miały odpowiednią konsystencję. Jeżeli nasz maluszek jeszcze nie siedzi, wtedy możemy skorzystać z gryzaka siatkowego i wkładać w siateczkę owoce lub warzywa. Maluch będzie mieć frajdę, a my pewność, że jest bezpieczny.

www.radosnezabkowanie.pl

 

artykuł sponsorowany