W każdym momencie docierają do nas bodźce z otaczającego nas świata. Mózg dziecka uczy się je przetwarzać, integrować ze sobą i dopasowywać do nich odpowiednią reakcję organizmu. Jest to proces kluczowy dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania zmysłów dziecka, a także zdobywania poszczególnych umiejętności, np. chodzenia, mówienia czy rysowania. Poniżej zabawy dla dzieci i rodziców, które przez oddziaływanie na wiele zmysłów wspiera proces integracji sensorycznej i stymulują rozwój układu nerwowego maluszków.


Gramy w kulki – sensoryczne zabawy dla dzieci

Do ich przeprowadzenia będą potrzebne różnokolorowe hydrożelowe kulki, które można kupić w kwiaciarniach lub sklepach internetowych.

Kuleczki należy przez kilka godzin namaczać w wodzie, umieszczając każdy kolor w osobnym pojemniku. W zależności od wieku maluszka można zaproponować mu różne warianty zabawy.

Kuleczki można przesypywać z jednego pojemnika do drugiego, chwytać je paluszkami, łapać na łyżkę lub – w przypadku nieco starszych pociech – nabierać je i przekładać szczypcami do cukru. Takie ćwiczenia stanowią wspaniałą stymulację zmysłową, doskonaląc koordynację i precyzję ruchów, a dla dzieci nawet samo dotykanie śliskich kuleczek rączkami czy nóżkami jest dużą przyjemnością.

zabawy-dla-dzieci

Warto pokazać pociechom, że kuleczki można segregować kolorami i układać z nich wielobarwne wzory. Takie zadania pobudzą wyobraźnię maluszka oraz utrwalą wiedzę o kolorach.

Starsze dzieci mogą np. „zaprosić” lalki i misie na „kolorowe lody” czy „owocową herbatkę”.

Na zakończenie zabawy zaproponujmy rozgniatanie żelowych kulek – to, co zazwyczaj przynosi dzieciom najwięcej radości. Idealne zabawy dla dzieci w różnym wieku!

MIŁEJ ZABAWY!

Alicja Mendel

Psycholog rozwojowy, trener.
Prowadzi warsztaty, szkolenia, wspiera dzieci i dorosłych.
Współzałożycielka serwisu www.OtoKoto.pl
– nauka przez zabawę.

 

Więcej pomysłów znajdziecie na naszej stronie w Kąciku Malucha na stronie  www.OtoKoto.pl

oto-koto