Dziecko przychodzące na świat, jest obdarzone licznymi talentami. Jednak to od rodziców, w dużej mierze zależy, na ile te zdolności się rozwiną, dając maluszkowi radość i otwierając przed nim nowe możliwości. Proponujemy rozwijające zabawy dla dzieci, by rozwijać talenty Waszych smyków!

Dziedziną, którą warto w dziecku rozwijać jest ekspresja artystyczna. Dzięki niej maluch nie tylko uczy się wyrażania i lepszego rozpoznawania własnych emocji, ale także otwiera się na potrzeby innych, rozbudza w sobie kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i umiejętności manualne.

Warto obserwować jakie formy zabaw plastycznych sprawiają dziecku szczególną przyjemność i zachęcać do eksperymentowania, podsuwając nowe pomysły i materiały.

Oto dwa przykłady na wiosenne zabawy dla dzieci, pomagającye rozwinąć twórczą ekspresję i wyobraźnię.


Malowanki dmuchanki

Zabawy dla dzieci, polegające na tworzeniu obrazów z plam kolorowej farby. Do ich przeprowadzenia wystarczą zwykle farbki, rozcieńczone lekko wodą, słomka do napojów i pisak, którym rodzic może domalować niewielkie elementy rysunku.

Nawet zupełnie mały artysta może próbować samodzielnie nanieść na kartkę plamy kolorowej farby, a następnie dmuchać w barwne kleksy, tak aby nadać im różnorodne kształty. Kiedy wszystkie “kleksy” są już odpowiednio przygotowane warto wspólnie z maluszkiem zastanowić się co dany kształt przypomina i domalować np. oczka, skrzydełka, kolce…

Samo dmuchanie stanowi świetną zabawę, będąc jednocześnie doskonałym treningiem logopedycznym. To zabawa obowiązkowa dla dzieci, uczących się mówić lub mających problemy z poprawną wymową poszczególnych głosek.

 

 

Paluszkowa łąka

Dziecko, które nie ukończyło jeszcze roku, może stworzyć, przy niewielkiej pomocy rodziców, prawdziwe arcydzieło, odciskając na kartce ślady swoich paluszków czy rączek.

W zabawie bardzo istotne jest zadowolenie dziecka z wykonanej pracy, ponieważ poczucie sukcesu, pozwala mu na ukształtowanie pozytywnego obrazu samego siebie. Wiara we własne możliwości motywuje i dodaje odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i aktywności na różnych, nawet niepoznanych wcześniej, obszarach. A to jest w życiu niezwykle istotne.

Malowanie paluszkami, zawsze dostarcza małym artystom dużo radości, dodatkowo pobudzając receptory czuciowe stymuluje rozwój zmysłu dotyku. Rozwój kory czuciowej i ruchowej mózgu pozwala na doskonalenie precyzyjnych ruchów.
MIŁEJ ZABAWY!

 

Za nadesłanie pomysłów na  zabawy dla dzieci i cudne dzieła wykonywane przez najmłodsze maluszki dziękujemy portalowi:
oto-koto