Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym, co oznacza, że powinnaś ją regularnie dostarczać swojemu dziecku, by cieszyło się dobrym zdrowiem. Odpowiada ona za gospodarkę wapniowo-fosforanową, której zaburzenia mogą prowadzić do demineralizacji kości. Organizm produkuje ją, gdy przebywamy na słońcu. Jak się okazuje około 80% zużywanej przez nas witaminy D uzyskiwane jest dzięki promieniom słonecznym. Może być ona również dostarczana wraz z pożywieniem, czy suplementami diety. Jakie produkty spożywcze uwzględnić w diecie dziecka, by nie brakowało mu witaminy D?

Witamina D3, gdzie jej szukać?

Witamina D w pożywieniu występuje głównie w rybach morskich, olejach – przede wszystkim w tranie, ale też w nabiale, jajkach, wątróbce. Natomiast większość pokarmów roślinnych nie zawiera witaminy D wcale. Wyjątkiem są grzyby,
a konkretnie pieczarki (100 gramach znajduje się 1,94 mikrograma tej witaminy).

Moc śniadania

Jak możesz pomóc dziecku odżywiać się zdrowo? Serwuj mu pożywne i zbilansowane śniadanie każdego ranka, na przykład płatki śniadaniowe, które są źródłem witaminy D. Trzydziestogramowa porcja większości płatków śniadaniowych, zawiera ważne składniki odżywcze, w tym witaminę D, pokrywającą 18% dziennego zapotrzebowania. Większość płatków śniadaniowych zawiera pełne ziarno, witaminy i składniki mineralne, takie jak wapń i żelazo.

Na drugie śniadanie możesz zapakować dziecku do przedszkola lub szkoły pyszną
i wartościową przekąskę – ulubione płatki śniadaniowe w formie batonika zbożowego zawierającego wapń, witaminy (między innymi witaminę D) oraz pełne ziarno.

Jadłospis bogaty w ryby i nabiał

Niestety witamina D występuje tylko w niewielu grupach produktów spożywczych. Większość z nas wie, że znajdzie ją w produktach mlecznych i rybach. Tłuste ryby z zimnych mórz mają zawierają witaminę D, dużo wapnia i fosforu – ważnego dla kości – oraz łatwo przyswajalne białko i kwasy tłuszczowe omega-3. Oprócz łososia, tuńczyka, makreli czy halibuta warto byś podawała swojemu dziecku sardynki, śledzie, szprotki (mogą być też z puszki). Te małe rybki mają zaskakująco dużo witaminy D i wapnia.

Kolejną grupą produktów, które zawierają witaminę D, są przetwory mleczne, mleko i jajka. W porównaniu do ryb mają mniej tego składnika, jednak ze względu na powszechne ich użycie, stanowią dość dobre źródło tej witaminy. Tak więc kubek jogurtu, szklanka mleka, duży plaster sera żółtego, czy opakowanie twarożku – to idealna przekąska między posiłkami. Warto też, abyś zwróciła uwagę na stosowane przez ciebie masło i margaryny, gdyż wiele z nich jest wzbogacane witaminą D3.

Suplementacja witaminy D

Kolejnym, bardzo ważnym, krokiem w walce z niedoborem witaminy D u dziecka, jest podawanie mu suplementów diety zawierających w ten składnik. Preparaty bogate w witaminę D korzystnie wpływają na zdrowie dzieci. Między innymi zwiększają zdrowie kości, zdrowie psychiczne, zapobiegają chorobom autoimmunologicznym, ale także zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych. Jeśli twoje dziecko niechętnie przyjmuje leki, podawaj mu cukierki  waniliowe Meltiki – http://www.meltiki.pl. Suplementację stosuj do 16-18 roku życia, ponieważ do tego czasu ma miejsce intensywny wzrost dziecka.

www.meltiki.pl

artykuł sponsorowany