Pomyśl już teraz o zabezpieczeniu przyszłości swojego dziecka. Za wcześnie? W żadnym wypadku. Chwila kiedy maleństwo pojawia się na świecie jest najlepszym momentem, żeby zdecydować, jak zabezpieczyć jego przyszłość finansową. Rozejrzałam się trochę, podpytałam specjalistkę z firmy AEGON i przedstawię Wam ciekawe rozwiązanie.

Program stypendialny to forma oszczędzania przeznaczona dla rodziców małych, najwyżej kilkuletnich dzieci. Zakłada się, że rodzic będzie gromadził fundusze przynajmniej przez kolejnych 10 lat. Im wcześniej zaczynamy, tym szybciej zbieramy kapitał, na bazie którego będziemy je pomnażać.

 

Jak to działa?

Oszczędzamy stopniowo, płacąc miesięcznie, lub rocznie kwotę nie będącą dużym obciążeniem dla budżetu rodziny. Na przestrzeni lat gromadzony kapitał pracuje na przyszłość, dając całkiem pokaźne kwoty. To, w jakim tempie mnożą się nasze oszczędności, zależy od  „portfela modelowego”, czyli sposobu inwestowania, na który się zdecydujemy. Wybierać można między trzema wariantami – agresywnym, umiarkowanym i konserwatywnym – jednak dokładny program inwestowania jest szyty na miarę klienta. Zależy od potrzeb i możliwości finansowych rodziny.

Możliwość podglądania, co dzieje się ze składkami na indywidualnym koncie, daje ważne dla każdego poczucie bezpieczeństwa. Logujemy się w serwisie internetowym i widzimy, jak pracują nasze pieniądze i jakie przynoszą zyski. W razie potrzeby dzwonimy do doradcy i modyfikujemy portfel. Firmie AEGON tak samo jak nam zależy na utrzymaniu polisy, dlatego gdyby chwilowo pogorszyła się sytuacja finansowa rodziny, płacenie składek można na jakiś czas zawiesić. W ramach polisy dostajemy także ubezpieczenie na życie.

 

Ile można zaoszczędzić?

Każdy z tych programów dostosowany jest indywidualnie. Pani Izabela Kukiz – specjalista do spraw programów inwestycyjnych w firmie AEGON zrobiła dla nas przykładowe wyliczenia, ile można zaoszczędzić od urodzenia dziecka do czasu kiedy pójdzie na studia.

Inwestując bezpieczniej, na podstawie portfela umiarkowanego:
wpłacając 200 zł przez 19 lat, na koniec inwestycji wypłacamy ok. 64 715 zł,
czyli o 19 115 zł więcej niż gdybyśmy odkładali „do skarpety”.

Inwestując w na podstawie portfela agresywnego:
wpłacając 200 zł przez 19 lat, na koniec inwestycji wypłacamy ok. 78 663 zł,
czyli o 33 063 zł  więcej niż gdybyśmy odkładali „do skarpety”.

AEGON daje możliwość wypłacania zgromadzonego kapitału w miesięcznych ratach.

Policzoną wcześniej kwotę 64 715 zł możemy przez 5 lat studiów dziecka wypłacać w ratach po około 1150 zł.

 

Oszczędzaj ze specjalistą

Większość z nas niewiele wie o inwestowaniu, dlatego warto wybrać odpowiedniego partnera. Planując tak ważne przedsięwzięcie, potrzebujemy osoby, której można zaufać w 100%. Dlatego lepiej wybierać spośród profesjonalistów najwyższej klasy, dyplomujących się certyfikatem Europejskiej Federacji Doradców Finansowych. To elita. W Polsce jest tylko około 200 takich specjalistów.

Co będzie należało do obowiązków doradcy, na którego się zdecydujemy? Na początku dobranie oferty tak, żeby była odpowiednia dla budżetu i oczekiwań naszej rodziny. Potem w miarę upływu czasu, regularne zaglądanie do portfela modelowego, żeby sprawdzać, jak finanse się mają i czy trzeba je zweryfikować. Ekonomia nie pozwala na to, żeby przesypiać miesiące czy kwartały. Minimum raz do roku przygotujmy się na spotkanie, żeby przeanalizować to, co się wydarzyło w rynku finansów, co zmieniło się na naszym koncie i jakie są plany na najbliższą przyszłość. Jeśli wiemy, co się dzieje z pieniędzmi, a doradca wie, jak wygląda nasza sytuacja, można reagować na bieżąco na to, co niesie ekonomia.

 

 

Izabela Kukiz starszy specjalista do spraw programów inwestycyjnych. Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka elitarne j Europejskiej Akademii Planowania Finansowego, posiadająca certyfikat Europejskiej Federacji Doradców Finansowych. Swoją karierę zawodową związała z firmą AEGON, liderem na rynku programów inwestycyjnych. Prywatnie mama czwórki dzieci: 20-letniej Marty, 17-letniej Darii i 3-letnich bliźniaków (Kelly i Mike).

 

 

Agnieszka Olkowska,
W Bliżej Dziecka z-ca Redaktor Naczelnej, odpowiada za PR i marketing,
Twórczyni www.blizejdziecka.com
Redaktor Naczelna portalu www.singleparents.pl
Prywatnie niepoprawna optymistka, mama wesołej przedszkolaczki.

Artykuły Agnieszki