Macierzyństwo to bez wątpienia piękno najróżniejszych wyzwań, którym my jako matki musimy stawić czoła. Jednym z wyzwań jest odpowiednia pozycja podczas karmienia dziecka. Jak ją wybrać i na co zwracać uwagę, aby zapewnić sobie i dziecku największą wygodę?
Macierzyństwo to bez wątpienia piękno najróżniejszych wyzwań, którym my jako matki musimy stawić czoła. Jednym z wyzwań jest odpowiednia pozycja podczas karmienia dziecka. Jak ją wybrać i na co zwracać uwagę, aby zapewnić sobie i dziecku największą wygodę?

Wiele mam często zastanawia się jakie pozycje do karmienia piersią będą najlepsze dla niej i dla jej dziecka. Na początku, szczególnie w okresie bolesnego połogu warto zdecydować się na pozycję leżącą zapewniającą największą wygodę. Wystarczy położyć się na boku, jedno ramię oprzeć na łóżku, a głowę położyć na miękkiej poduszce. Dziecko należy przytulić do brzucha, a jego główka powinna luźno spoczywać na Twoim ramieniu. Buzia dziecka powinna znajdować się na wysokości jednej piersi, aby móc rozpocząć prawidłowe karmienie dziecka. W takiej pozycji przydatne mogą być poduszki, które zapewnią Tobie i dziecku jeszcze większy komfort. Pozycja leżąca jest uwielbiana przez większość mam, ale dodatkowe podparcie na łokciu może powodować ból ramion, dlatego warto z niego zrezygnować. Jeśli nadal się zastanawiasz jakie pozycje do karmienia dziecka wybrać dla siebie to warto spróbować karmienia w pozycji klasycznej. Dziecko powinno leżeć na Twoim ramieniu, przytulone do brzucha, a jego główka powinna być oparta o zgięty staw łokciowy. Plecki dziecka powinny być przytrzymywane Twoim przedramieniem, a pośladki maleństwa Twoją dłonią. Głowa powinna być na wysokości piersi, aby precyzyjnie ułatwić karmienie. Pierś nigdy nie powinna być zbyt naciągnięta, wystarczy delikatnie przesunąć dziecko, aby zachować właściwą dla karmienia pozycję.

Aby nauczyć się prawidłowego karmienia dziecka wystarczy rozpocząć karmienie w pozycji krzyżowej. To często polecana pozycja dla mam, których mięśnie są osłabione. Dodatkowo ta pozycja sprawdzi się również w sytuacji, gdy dziecko nie potrafi jeszcze zbyt dobrze ssać piersi lub gdy dziecko nie potrafi jej zlokalizować. Wystarczy położyć dziecko wygodnie, przytulić je do swojego brzucha i nieco je podtrzymać, aby zapewnić mu odpowiednią pozycje do karmienia piersią. Jedną dłonią należy podtrzymać główkę maleństwa, a przedramieniem jego plecy, tak aby zapewnić mu odpowiednie warunki do poboru pokarmu. Popularną pozycją do karmienia jest też pozycja określana mianem futbolowej. Idealne rozwiązanie dla matek z dużym biustem oraz dzieci, które jeszcze nie nauczyły się ssać i potrzebują odpowiedniego wsparcia w tym zakresie. Zalecana dla dzieci, które przyzwyczaiły się do karmienia tylko z jednej piersi.

artykuł sponsorowany