Wrześniowy powrót do szkoły to przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Znowu trzeba wstawać wcześnie rano, szykować tornister i przez kilka godzin dziennie pilnie przyswajać wiedzę. Zanim jednak nadejdzie 1 września, czekają nas zakupy – między innymi poszukiwania nowych podręczników. Jak sprawić, by ten wydatek nie uderzył nas zbytnio po kieszeni?

Lista potrzeb

Każdy uczeń wie, że wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki. Dokupić trzeba także przybory do pisania i rysowania, zeszyty, bloki rysunkowe czy kolorowe papiery. Może się również okazać, że konieczna jest wymiana tornistra, stroju na wf lub niektórych elementów garderoby. Wszystkie te wydatki sprawiają, że rodzic musi zmierzyć się z wysokimi kosztami wyprawki, nie przeszedłszy nawet jeszcze do punktu o nazwie „podręczniki”. Warto więc poszukać sposobów na chociażby niewielką oszczędność przy wrześniowych zakupach.

Jak kupować podręczniki?

Lista zakupów. Przydaje się nie tylko w sklepie spożywczym, ale również w trakcie szukania elementów wyprawki szkolnej. Dzięki niej unikniemy kupowania niepotrzebnych produktów i skupimy się tylko na jej zawartości. A co za tym idzie – w naszej kieszeni pozostanie więcej pieniędzy na zakup podręczników.

Na zakupy bez dzieci. Drugi punkt wiąże się z pierwszym. Pociechy w wieku szkolnym często namawiają nas na produkty z ulubionymi bohaterami, które nierzadko są o wiele droższe od innych. Zostawiając dzieci w domu (lub planując zakupy, gdy są one na wakacjach) możemy zaoszczędzić sporą sumę. Dobrym ruchem będzie zakup jednej rzeczy z postacią z bajki czy filmu – pociecha będzie zadowolona, a nasz portfel pełniejszy.

Polowanie na niskie ceny. W pierwszych tygodniach września podręczniki można nabyć w niższych cenach, ale wiąże się to z czekaniem w długich kolejkach. Jeśli jesteśmy na to gotowi, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco odłożyć zakupy. Jeżeli jednak wolimy spokój i ciszę, zaplanujmy kompletowanie wyprawki kilka tygodni wcześniej i zbadajmy asortyment księgarni internetowych. Warto kupić większość książek w jednej – dzięki temu zapłacimy mniej za przesyłkę. W przypadku podręczników dla niższych klas nierzadko księgarnie oferują pełne zestawy.

Szkolna sprzedaż. Niektóre placówki prowadzą wrześniową wyprzedaż podręczników, dobrze jest więc zorientować się wcześniej, czy szkoła naszego dziecka do nich należy. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć ostatecznych cen, istnieje jednak duża szansa, że w porównaniu do ofert księgarni będą one atrakcyjne.

Jeszcze do niedawna w szkołach kwitła tradycja przekazywania podręczników młodszym kolegom. Obecnie, gdy podstawa programowa zmienia się dynamicznie, możliwość ta niemal zupełnie zanikła. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy uwiązani – nadal możemy kupić podręczniki w okazyjnych cenach. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać.

artykuł sponsorowany