Owoce są istotnym elementem zrównoważonej diety, źródłem witamin i zdrowych węglowodanów. Owoc przestaje być smakołykiem zakazanym między 5 a 7 miesiącem życia niemowlęcia. Pierwszym owocem w diecie dziecka będzie jabłko – bogate w błonnik i witaminy, a przy tym łagodne i bardzo rzadko uczulające. Owocowe rozszerzanie diety dziecka czas zacząć!

owoce-dla-niemowlat

Owocowe ABC

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka powinno odbywać się zgodnie z schematem żywienia niemowląt. Owoce najlepiej podawać początkowo w niewielkich ilościach (obserwując reakcje organizmu naszego malucha na nowy produkt) i zachowując kilkudniowe odstępy między kolejnymi nowościami. Pierwsze w owocowym menu jest jabłko, następnie można podawać owoce miękkie (np. morele i brzoskwinie), owoce leśne (np. jagody), gruszki, banany, arbuza – więcej o owocach dla niemowląt (i nie tylko) znajdziecie pod adresem www.zdrowystartwprzyszlosc.pl.

Owoce pod lupą

Owoce dla niemowląt powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Lepiej postawić na produkt krajowy (owoce importowane są często powlekane substancjami, które mają je zabezpieczać na czas transportu). Każdy owoc musimy dokładnie umyć i obejrzeć – nigdy nie podajemy dziecku owoców zepsutych, nawet po odkrojeniu zgniłej lub spleśniałej części! Najwięcej witamin jest pod skórką – starajmy się więc obierać owoce jak najcieniej (z podawaniem owoców ze skórką lepiej wstrzymać się do około 3 roku życia malucha lub podawać owoce ze skórkami pokrojonymi w tzw. kratkę). Najczęściej uczulają owoce cytrusowe, a także truskawki i poziomki – można je poddać obróbce termicznej (podczas gotowania tracą część właściwości alergizujących) i zaproponować na początek niewielkie ich ilości, np. jako dodatek do kaszki lub jogurtu naturalnego.

Owoce zamknięte w słoiczkach

Współcześni rodzice mają możliwość skorzystania z ogromu udogodnień, o których pokolenie obecnych dziadków mogło jedyne pomarzyć. Sięgając po owoce w słoiczkach marki Gerber mamy pewność, że podajemy dziecku tylko zdrowe produkty, których uprawa, sposób zbierania, przechowywania i transport są stale kontrolowane. Słoiczki to również bezpieczny pomysł na serwowanie niemowlętom owoców egzotycznych (np. bananów) oraz sezonowych – moreli, brzoskwiń, gruszek czy jagód. Nie bez znaczenie jest oczywiście wygoda tego rozwiązania – owocowe słoiczki wymagają od nas jedynie… czystej łyżeczki. Z powodzeniem sprawdzą się w roli zdrowej przekąski podczas spaceru i zaspokoją głód podczas przedłużonego pobytu poza domem. Na etykiecie każdego słoiczka znajdziemy informację odnośnie wieku dziecka, dla którego dedykowany jest dany produkt.

 

artykuł sponsorowany