Ostatnio do repertuaru naszych wieczornych czytanek dołączyła druga część „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, świetnej książki Justyny Bednarek, zilustrowanej przez Daniela de Latour, wydanej przez wydawnictwo Poradnia K.

Nieprzeciętna wyobraźnia autorki, prowadzi nas przez trzynaście skarpetkowych opowieści. Jak często trzymaliście w ręku jedną skarpetkę? Teraz już wiadomo co się dzieje z drugą od pary. Bohaterki, mające dość dotychczasowego życia, wskakują do dziury pod pralką (kto wie, może w Waszych domach też taka niesamowita dziura istnieje). Tam długi korytarz, prowadzi je dokładnie tam, gdzie trzeba.

Książka nie tylko zabawna ale chwilami wzruszająca. Przygody są zaskakujące a równocześnie pokazują, że można odmienić los i przenieść się w miejsce, w którym będzie się szczęśliwym i potrzebnym. Skok do dziury pod pralką wymaga odwagi, i zostawienia nie tylko znanego sobie życia, ale także siostry bliźniaczki.

Trzeba Wam wiedzieć, że skarpetki zmieniając swoje życie na ciekawsze, pomagają często innym w ich kłopotach. I tak bordowa skarpetka bierze udział w akcji ratunkowej straży pożarnej, biała pomaga duchowi odzyskać swoje umiejętności straszenia w pewnym pensjonacie, a niezbyt ładnie pachnąca, wojskowa skarpeta odnajduje miłość życia.

Z wielkim humorem i w nieprzeciętny sposób, historie przemycają wartości akceptacji, szacunku, chęci pomocy, odwagi i brania losu w swoje ręce. To cechy, które rodzice chcieliby widzieć u swoich dzieci, choć nie zawsze udało się im samym je zdobyć. Dlatego tak chętnie sami sięgają po tę książkę. Moim zdaniem opowieści są motywujące do zmian także dorosłych.

Dla kogo jest ta książka? To zależy jak często czytacie swoim maluchom. Każda opowieść ma kilka stron. Ciekawe ilustracje pojawiające się na wszystkich stronach, pomagają skupić się małym czytelnikom. Natomiast historie mogą zaciekawić młodszego, starszego i całkiem dużego. My zaczęliśmy czytanie od „Nowych przygód skarpetek”, czyli drugiej części. Od razu po skończeniu książki pozostał wielki niedosyt, musiałam zdobyć pierwszą część, czyli „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Dorota Szymkiewicz
Mama dwóch córeczek
pedagog, logopeda

Więcej artykułów Doroty…