25. tydzień ciąży to końcówka II trymestru. Twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony. Maluszek staje się coraz aktywniejszy, co z pewnością wyczujesz. W kolejnych tygodniach zmysły dziecka będą się doskonaliły, a mózg intensywnie rozwijał. Czy na tym etapie ciąży dziecko już słyszy?

Pod koniec drugiego trymestru ciąży wiele dolegliwości, które dokuczały ci do tej pory ustępuje. Jednak wraz z powiększającym się brzuchem mogą pojawić się kolejne. Zadbaj o zbilansowaną dietę, wypoczywaj, ale nie rezygnuj z aktywności fizycznej, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Pamiętaj, że dbając o prawidłowy przebieg ciąży inwestujesz w zdrowie Twoje i maluszka.

25, tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie testu obciążenia glukozą, dzięki któremu można zdiagnozować nieprawidłowości (np. cukrzycę ciążową).

W tym momencie możesz pomyśleć także o skompletowaniu wyprawki dla swojego maluszka.

Co słychać u dziecka?

Maluszek mierzy od 30 do 33 cm, a jego waga wynosi niecałe 0,7-0,8 kg. Skóra jest wciąż cienka, blada i pomarszczona. Drobne naczynka krwionośnie znajdujące się pod skórą nadają jej różowy odcień. Płuca maluszka są już względnie gotowe do oddychania, lecz wciąż się rozwijają. Dopiero teraz udrażniają się nozdrza dziecka, co pozwoli mu na zaczerpnięcie oddechu po porodzie. Serduszko bije tak mocno, że przykładając ucho do Twojego brzucha można je usłyszeć. Dziecko potrafi składać rączkę w pięść i sięgać nią do stópek.

Czy dziecko słyszy w 25. tygodniu ciąży?

Maluszek zaczyna reagować już na strumień światła, który przez powłoki brzuszne przenika do macicy. Tworzą się kolejne warstwy jego kory mózgowej – rozwój układu nerwowego następuje niezwykle dynamicznie. Uszy są już w pełni ukształtowane. Najprawdopodobniej maluszek potrafi rozpoznać głosy osób z Twojego najbliższego otoczenia – taty, dziadków, rodzeństwa. Zauważysz także, że dziecko poruszy się, gdy usłyszy gwałtowny dźwięk. Ponoć hałaśliwe odgłosy mogą wywołać u maluszka stres, co objawi się przyspieszonym biciem. Ulubionym dźwiękiem dziecka jest głos mamy. Możesz wykorzystać ten fakt i mówić do brzuszka, śpiewać lub puszczać klasyczne melodie.

artykuł sponsorowany