Dzieci chorują dużo częściej niż osoby dorosłe. Ich nieukształtowany układ odpornościowy jest znacznie bardziej podatny na działanie wirusów i bakterii. Chorobą, która najczęściej dotyka dzieci jest przeziębienie wywoływane przez wirusy. Częstym schorzeniem jest również grypa i inne choroby zakaźne, między innymi ospa wietrzna, odra, różyczka, i świnka. Obecnie ilość groźnych chorób wśród dzieci jest znacznie mniejsza, a ich przebieg łagodniejszy niż jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. Jest to wynikiem obowiązkowych szczepień.

Przeziębienie i grypa

Należy pamiętać, że każda choroba nawet zwyczajne przeziębienie wymaga leczenia i pozostawienia dziecka w domu. Chory maluch nie może chodzić do przedszkola czy szkoły, ponieważ zagraża to zdrowiu jego i innych dzieci. Jeśli terapia domowymi środkami nie przynosi efektów, trzeba koniecznie zaprowadzić dziecko do pediatry. Odpowiednich specjalistów można znaleźć między innymi w przychodniach Multi Med. Tylko odpowiednie leczenie pozwala uniknąć groźnych powikłań, które mogą być następstwem nawet zwykłej grypy.

Odra

Odra to zakaźna choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową występująca w wieku dziecięcym. Na szczęście obecnie zachorowania na odrę są bardzo nieliczne, ze względu na obowiązkowe szczepienia. Proces wylęgania się choroby trwa od dziewięciu do czternastu dni. Pierwszymi objawami u chorego dziecka są gorączka, zaczerwienienie spojówek, suchy męczący kaszel, katar i ból gardła.

W późniejszym czasie na skórze dziecka zaczyna się pojawiać wysypka, która ma charakter dużych, nachodzących na siebie plam. Pierwsze zmiany na skórne można zaobserwować na twarzy i szyi malucha oraz za jego uszami. Niestety odra niesie ze sobą ryzyko powikłań, do najczęstszych należą:

  • zapalenie ucha,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie krtani,
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • odrowe zapalenie mózgu.

Czasem po pierwszych dniach leczenia następuje poprawa stanu dziecka, a potem znów następuje nawrót choroby. W takiej sytuacji trzeba koniecznie ponownie zgłosić się do poradni pediatrycznej. Odry nie można lekceważyć.

Różyczka

Różyczka to również zakaźna choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Jednak w odróżnieniu od odry, jej przebieg dzieci jest zazwyczaj łagodny. Różyczka może nieść za sobą bardzo groźne następstwa (uszkodzenie płodu), jeśli zachoruje na nią kobieta ciężarna. Wówczas istnieje nawet ryzyko uszkodzenia płodu.

Okres wylęgania różyczki wynosi od dwóch do trzech tygodni. Po tym czasie na skórze dziecka pojawia się drobna, różowa wysypka. W czasie choroby dziecko ma zazwyczaj dobre samopoczucie i nie gorączkuje.

Świnka

Świnka nazywana także zapaleniem ślinianek, to wirusowa choroba zakaźna. Charakterystycznym objawem dla świnki jest silny obrzęk gruczołów ślinowych oraz towarzysząca mu bardzo wysoka temperatura ciała. Niestety niekiedy w przebiegu choroby może dojść do zapalenia trzustki, które objawia się silnym bólem brzucha oraz wymiotami.

www.multimed.pl

artykuł sponsorowany